#183. Kącik Techniczny nr 7

Dotarły do mnie ostatnio wieści o tym, że Google stworzyło usługę gamingową o nazwie Stadia, która polega na streamowaniu gry z ich serwerów na nasz komputer. Oznacza to, że zwykli gracze bez super maszyn będą mieli dostęp do wymagających gier. Ponadto Stadia ma zlikwidować potrzebę ściągania tytułu, czy ładowania go. Wszystko ma się uruchamiać nastychmiast.

Google podaje, że dla rozgrywki w 1080p i 60FPS (klatkach na sekundę) potrzeba łącza o prędkości 25mb/s, a do obsługi 4K wymaga już 30mb/s. W planach jest też obsługa 8K i 120FPS.

Ponadto Google zaprezentowało swojego pada, który ma być kompatybilny z innymi urządzeniami. Ciekawym aspektem tego pada jest to, że posiada przycisk do uruchomienia Asystenta Google oraz do nagrywania obrazu dla Youtube.

Całość bazować będzie na Debianie (czyli jednym z systemów opartych na Linuxie) oraz na Vulkanie. Google zbratało się już z ID Software (czyli twórcy gier takich jak Doom) oraz Unity i Unreal Engine (czyli twórcami silników gier), aby upewnić się, że usługa ma stosowne wsparcie.

Chociaż testy wykazały lekkie opóźnienie obrazu to jestem pozytywnej myśli. Podejrzewam, że nie będzie to idealna usługa, bo składa się na to wiele rzeczy (np. jakość łącza, lagi na serwerach, obciążenie serwerów, itd.), ale może to być ciekawa alternatywa dla standardowej wersji gamingu. Cóż – czas pokaże!

Mefisto

9 thoughts on “#183. Kącik Techniczny nr 7”

    1. Wątpię. To musiałby być bardzo duży sukces to raz, a dwa – i tak trzeba mieć komputer, którzy przynajmniej udźwignie przeglądarkę. 😉

  1. Wygląda na to, że tej stadii jeszcze nie ma w Polsce (takie info pokazuje się po kliknięciu na linka).
    Btw ciekawy pomysł

  2. Biorąc pod uwagę to, jak świat pędzi naprzód, to może niedługo w ogóle komputery nie będą potrzebne, żeby grać!😜Będą jakieś małe mobilne prztyki o wielkiej mocy, żeby można było grać w trakcie podróży na Marsa (bo ja jestem pewna, że Elon Musk nam to niebawem umożliwi, i tylko ktoś musi ogarnąć sposób na moją chorobę lokomocyjną!😀)

    1. No akurat coś podstawowego będzie nam jednak potrzebne, bo chociaż serwer wykonuje wszystkie obliczenia to jednak musimy mieć chociaż telefon. 😉 I nie będą musiały być mocarne. 😀 To akurat fajny plus takiego rozwiązania. 😉

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top