#177. Kącik Techniczny nr 6

Pisałem w pierwszej notce Kącika Technicznego, czym można się sugerować budując swój pierwszy komputer do gier. W dzisiejszej chciałbym skupić się na samych dyskach.

Chociaż zdawałoby się, że dyski pełnią jedynie funkcję szuflady na nasze dane, mają one bardzo duży wpływ na szybkość ładowania się gier. Najbardziej zauważyłem to podczas grania w Dragon Age: Inquisition. Tytuł ten na ekranie ładowania zapisu gry wyświetla spore ilość ciekawostek odnośnie świata Thedas, w którym odbywa się rozgrywka. Ani razu nie udało mi się cokolwiek przeczytać do końca, bowiem gra ładuje się na dysku SSD zdecydowanie za szybko. Ta pozycja powstała za czasów, kiedy standardem były dużo wolniejsze dyski talerzowe, więc twórcy mogli spokojnie takie ciekawostki umieścić w grze.

W poniższym filmiku możecie wyraźnie zobaczyć, ile czasu zajmuje przybliżony czas ładowania się różnych gier na różnych rodzajach dysków.

https://www.youtube.com/watch?v=GCDQaE9N-eo

Chociaż uwielbiam wszelkie ciekawostki na ekranach ładowania to jestem bardzo mocno przekonany o tym, że wraz z rozwojem technologii mogą one stopniowo kurczyć się, aż ostatecznie trafić do śmietnika. Kto wie – może za kilka lat znikną i same ekrany ładowania się gry?

Mefisto

3 thoughts on “#177. Kącik Techniczny nr 6”

  1. To ciekawe strasznie! 🙂W ogóle to, jak na naszych oczach ta cała technologia pędzi do przodu i zmienia się świat, jest naprawdę fascynujące ( choć i odrobinkę straszne, momentami!😉)Ciekawe, w jakie gry będzie w Twoim wieku grał Smoczynski!😀

    1. Szkoda tylko, że ludzki umysł nie nadąża i chociaż technologia pozwala nam na wiele to jednak w wielu sprawach zostajemy w tyle.
      Tego nie wiem, ale wiem, że najpewniej oboje będziemy w nie grali. 😉

  2. Pingback: #206. Kącik Techniczny nr 10 – Z pamiętnika buntownika…

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top